Ahmet Kural, Sıla Gençoğlu ile olan davasında yeniden yargılanacak

Müzisyen ve şarkıcı Sıla Gençoğlu’nu darp ettiği gerekçesiyle üç ayrı suçtan toplamda 1 yıl 4 ay hapis cezası alan oyuncu Ahmet Kural hakkında …

20.01.2021
20
Ahmet Kural, Sıla Gençoğlu ile olan davasında yeniden yargılanacak

Müzisyen ve şarkıcı Sıla Gençoğlu’nu darp ettiği gerekçesiyle üç ayrı suçtan toplamda 1 yıl 4 ay hapis cezası alan oyuncu Ahmet Kural hakkında verilen karar, İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu. Kural, ‘hakaret’ ve ‘tehdit’ suçları dolayısıyla yeniden yargılanacak.

Şarkıcı ve müzisyen Sıla Gençoğlu’nun 29 Ekim 2018 tarihinde, oyuncu Ahmet Kural tarafından darp, tehdit ve hakarete uğradığı iddialarıyla görülen dava, 22 Nisan 2019 tarihinde karara bağlanmış, İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi Ahmet Kural’ı tehdit suçundan 7 ay 15 gün, basit yaralama suçundan 5 ay, hakaret suçundan ise 4 ay 5 gün olmak üzere toplamda 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırmıştı. Ahmet Kural’ın avukatları ise istinafa başvurmuştu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 30. Ceza Dairesi, başvuruyu kabul etti ve Ahmet Kural hakkında verilmiş olan kararı, hakaret ve tehdit suçları yönünden bozdu. Üst mahkeme kararı, olayda basit yargılama usulünün uygulanmamasını ve keşif yapılmasını gerekçe göstererek bozdu. Kural, bu suçlar sebebiyle önümüzdeki günlerde yeniden yargılanmaya başlanacak.

Sıla Gençoğlu’nun avukatı Rezan Epözdemir ise konu hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Basit yargılama usulünün uygulanmaması ve yalnızca ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarına ilişkin olarak olayın yaşandığı evin yanındaki evde bulunan ve sesleri duyduğunu ifade eden tanık H.Z.T’nin olayı duyduğunun sabit olduğu, fakat seslerin içeriğinin net bir şekilde anlaşılabilir düzeyde duyma imkanının bulunup bulunmadığının tespiti için olay mahallinde olay saatine uygun düşecek şekilde keşif yapılması gerektiği gerekçesiyle bozulmuştur.

Görüldüğü üzere Bölge Adliye Mahkemesi tarafından fiziki şiddet neticesi gerçekleştirilen ‘kasten yaralama’ suçuna ilişkin esastan bozma kararı verilmemiş, sanığın kasten yaralama suçunun gerçekleşmediğine yönelik itirazları esastan reddedilmiş, sadece diğer tüm davalarda karar verildiği gibi dava sonrası yürürlüğe giren basit yargılama usulünün tatbik edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Türkiye’nin kanayan yarası olan kadına karşı şiddetle mücadeleyi sekteye uğratan erkek şiddetini meşrulaştırmaya matuf, gerçek dışı ve eksik haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerekliliğini kamuoyunun bilgisine sunarız.’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.