Bebeklerde fitil nasıl kullanılır? Kabızlıkta fitil ve zeytinyağı kullanımı

Kabızlığın en etkin çözümlerinden biri olarak görülen ve genelde annelerin ilk başvurdukları yöntem olan fitil kullanımında bilinmesi gereken …

22.01.2021
16
Bebeklerde fitil nasıl kullanılır? Kabızlıkta fitil ve zeytinyağı kullanımı

Kabızlığın en etkin çözümlerinden biri olarak görülen ve genelde annelerin ilk başvurdukları yöntem olan fitil kullanımında bilinmesi gereken önemli noktalara sizler için değindik. Peki bebeklerde fitil ne işe yarar, kabızlık için fitil kullanılır mı? Bebeklerde fitil kullanımı:

Gündelik yaşantı içerisinde genelde kabız olan bebeklerde annelerin uyguladıkları ilk yöntem fitil olmaktadır. Oysaki bebeklerdeki kabızlık durumunun geçmesi için uygulanabilecek ilk tedavi seçeneği fitil olmamalıdır. Çünkü bebeklerde fitil kullanımı ne yazık ki bazı riskleri beraberinde getirebilmektedir. Özellikle de prematüre doğumda yani vaktinden erken doğan bebeklerde fitil kalbin yavaşlamasına ve solunumun durmasına yol açabilir. Bebeklere fitil verirken bunu sert hareketlerle uygulamak anüs çatlaklığına neden olabileceğinden dolayı bu esnada bebek büyük bir ağrı hissedebilir ve kakasını yapamaz duruma gelebilir. Direkt olarak bebeğe fitil uygulamak yerine etkili bir masaj yapılabilir ya da beslenme düzeninde değişikliklere gidilebilir. Eğer tüm bitkisel yöntemler denenmişse ve buna rağmen düzelme görülmemişse doktordan onay alarak mecburi fitil kullanımına gidilebilir. Peki bebeklerde kabızlık için fitil nasıl kullanılır? Fitil kullanımı:

BEBEKLERE FİTİL NEDEN VERİLİR? KABIZLIK İÇİN BEBEKLERDE FİTİL NASIL KULLANILIR? FİTİL BEBEKLERE İYİ GELİR Mİ?

Ağızdan şurup içmeyi reddeden ateşli bebeklerde ya da kabızlığın geçmesi  için dışkıyı yumuşatmak amacıyla verilen fitilde amaç bebeği rahatlatmaktır. Fitil şeklindeki ilaçlar kana karışarak kısa zamanda etkisini gösterme özelliğine sahiptir. Oldukça hassas ve narin yapıda olan anüs bölgesi kesinlikle zorlanmamalıdır.

Fitil vermeden önce krem ya da zeytinyağı sürüp yumuşatıldıktan sonra bacakları dikkatlice kaldırıp fitil yavaşça ileri itilmelidir. Fitilin geri çıkmaması için yine nazikçe poposunun iki yanında bastırılarak fitilin geri çıkması engellenmelidir. Doktor onayıyla 4-6 saatte bir kabızlık fitili kullanılabilmektedir.

KABIZ OLAN BEBEĞE MASAJ NASIL YAPILIR?

Bebekleri yatıştırma ve sakinleştirmede etkili olan masaj yöntemini sizde bebeğinizde uygulayabilir ve aynı zamanda kabızlık sorunu çözebilirsiniz. Avuç içlerinizi ısıtıp bebeğinizin karnına koyun ve yarım ay şekli vererek hareket ettirin. Bu işlem yavaşlayan bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önüne geçecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.