Berkay Şahin-Arda Turan davasında Arda Turan hakkındaki beraat kararı bozuldu

İstinaf Mahkemesi Berkay Şahin-Arda Turan davasında, Arda Turan için verilen beraat kararını bozdu. Turan, Berkay Şahin’in eşi Özlem Şahin’e …

19.01.2021
22
Berkay Şahin-Arda Turan davasında Arda Turan hakkındaki beraat kararı bozuldu

İstinaf Mahkemesi Berkay Şahin-Arda Turan davasında, Arda Turan için verilen beraat kararını bozdu. Turan, Berkay Şahin’in eşi Özlem Şahin’e karşı cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada, cinsel taciz suçuyla yeniden yargılanacak.

Sarıyer’in Emirgan semtinde bulunan bir eğlence mekanında 10 Ekim 2018 tarihinde futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin arasında yaşanan kavgaya ilişkin yürütülen dava, 11 Eylül 2019 tarihinde karara bağlanmış ve İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi, Arda Turan hakkında Berkay Şahin’in eşi Özlem Şahin’e yönelik “cinsel taciz” suçundan beraat kararı vermişti. Mahkeme futbolcuya, “Korku kaygı veya panik yaratacak şekilde silahla ateş etmek”, “Ruhsatsız silah bulundurmak” ve “Kasten yaralama” suçlarından dolayı 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası vermiş fakat bu suçlardan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti. Berkay ve Özlem Şahin çifti avukatları aracılığıyla bu karara itirazda bulundular. İtirazı değerlendiren İstanbul 25. Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin kararının bozulmasına hükmetti. 19 Kasım 2020 tarihinde İstinaf Mahkemesi’nce verilen kararda, Arda Turan’ın olay öncesinde Özlem Şahin’i tanımadığını ve medeni durumunu bilmediğini söylediği, Berkay Şahin ile eşinin ise Arda Turan’la daha önceden yemek yediklerini ve birbirlerini tanıdıklarını söyledikleri belirtildi. Arda Turan ile Özlem Şahin arasında konuşma geçtiğinin her ikisinin beyanında da sabit olduğu, Turan’ın çarptığı için özür dilediğini belirttiği kaydedildi.

Kararda, mekanın kalabalık olmasından dolayı konuşulanların tanıklar tarafından duyulamayacağı ve duydularsa da tanıklardan sorulmasının zaruri olduğu vurgulandı. Özlem Şahin’in konuşma sonrasındaki hal ve tavırlarının da tanıklardan sorulması, taraflar arasında geçmişe dönük bir husumet ve/veya çıkar çatışmasının bulunup bulunmadığının da taraflardan ve/veya tanıklardan ayrıca sorularak açıklattırılması gerektiği de belirtildi.  Kararda, ‘Bu hususlarda yeterli tartışma yapılmadan ve soruşturma aşamasında beyanları alınan Burak Yılmaz ve Onur Ürkmez’in tanık olarak beyanları alınmadan eksik araştırmayla karar verildiği’ ifadelerine yer verildi.

İstinaf mahkemesinin başvurusunu yerinde gören üst mahkeme, kararın bozulmasına ve yeniden incelenip hüküm kurulmak üzere yerel mahkemeye gönderilmesi kararına hükmetti. Şahin çiftinin avukatı Umut Köroğlu, “Eksik hususlar vardı, yeterince araştırma yapılmadan karar verildiği yolundaki itirazımız kabul edildi. Cinsel taciz yönünden yargılama yeniden yürüyecek.” açıklamasında bulundu.

İDDİANAMEDE YER ALAN BİLGİLER

10 Ekim 2018’de yaşanan olayda, Arda Turan’ın Özlem Şahin’i omzundan dürtüp ‘Güzel kadınsın. Evli olmasaydın seni kaçırmazdım.’ diyerek cinsel tacizde bulunduğu iddia edilmişti. Yaşanan kavgada Arda Turan’ın Berkay Şahin’e kafa attığı, ortamda bulunan kişilerin Berkay’ı uzaklaştırılarak hastaneye götürdüğü, hastaneye giden Arda Turan’ın yanında getirdiği ruhsatsız silahı Berkay’a uzatıp ‘Senin eşin olduğunu bilmiyordum, yengeyi tanımıyordum, bilsem böyle bir şey yapar mıyım? İstersen vurabilirsin.’ dediği, Berkay’ın da Arda’nın elinden tabancayı alıp koltuk üzerine bıraktığı ve ‘Daha fazla rezilliğe gerek yok. Zaten yaptığın  y……. Hatanı kabul edeceksin.’ diyerek hakaret ettiği, Turan’ın da, ‘Bizde y……. olmaz.’ diyerek yere doğru ateş ettiği, duyulan silah sesi üzerine odaya gelenlerin olduğu, Şahin’in gelen kişileri gönderip Turan’ın da hastaneden ayrıldığı anlatılıyor.

BERKAY ŞAHİN İLK KEZ KONUŞTU

Şarkıcı Berkay Şahin, ünlü tiyatrocu Okan Bayülgen’in TV100 kanalında ekrana gelen Nokta adlı programına konuk olmuştu. Bayülgen’in kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Şahin, futbolcu Arda Turan ile yaşadıkları kavgayla ilgili ilk kez konuşmuştu. Şahin, olayla ilgili olarak şunları söylemişti:

‘Bu olay yaşandığında benim arkam dönüktü. Ben biriyle karşı karşıya bir olay yaşamadım. Kavga etmedim. Biriyle bir diyaloğum olmadı. Yani ben arkam dönükken böyle bir olay yaşadım. Bunu zaten her yerde de beyan ettim. Mahkemede de söyledim. O an öfkelenseydim belki de çok daha pişman olacağım şeyler yaşayabilirdim. Ben o an eşimi oradan alıp uzaklaşmayı tercih ettim. O’nun ağlamasının, korkmasının, her şeyden daha önemli olduğunu hissettim.’                                 

ARDA TURAN’DAN AÇIKLAMA METNİ

Arda Turan, konuyla ilgili ilk açıklamasını sosyal medyadan yapmıştı. Turan, Berkay Şahin haricindeki herkesten özür dilemişti.

İŞTE İLK AÇIKLAMA;

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.