Cinsel Terapi Nedir, Hangi Sorunların Çözülmesinde Etkili Olur?

Değerli okurlarım hepinize merhaba. Toplumumuzda konuşulması güç olan cinsellik konusu hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Cinsellik …

20.01.2021
24
Cinsel Terapi Nedir, Hangi Sorunların Çözülmesinde Etkili Olur?

Değerli okurlarım hepinize merhaba.

Toplumumuzda konuşulması güç olan cinsellik konusu hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

Cinsellik;kişinin kendisini bir ötekine fiziksel ve ruhsal anlamda açma kararı vermesidir. Kişilerin aklına cinsellik denilince cinsel birleşme gelebilir fakat cinsellik kişilerin duygusal,dokunsal,iletişimsel olarakta yakınlaşması demektir. Bunun yanı sıra kişilerin zevk alabilmesi için önemli bir keyif aracıdır.Cinsellik bireysel bir ihtiyaç olup aynı zamanda ruhsal tatmin içinde önemli bir ihtiyaçtır.Kişi bu olgunluğa erişip bu ihtiyacını gideremezse bir takım ruhsal problemler gözlemlenmeye başlar.Kişilerde cinsel ilişki fiziksel hastalıklardan çok ruhsal olaylardan etkilenir.

Cinselliği yaşama tarzı,biçimi kişiden kişiye göre değişir.Kesinlikle şu noktalara dikkat edin demek çok doğru bir yaklaşım olmaz.Fakat doğru cinselliğin yaşanabilmesi için birtakım temel taşlar illaki vardır.Doğru partner,Doğru uyaran,İdeal ortam ve zaman.Doğru partnerden kasıt kişilerin hem sevdiği hem beğendiği kişiyle birlikte olmasıdır.Bu yüzden bir birliktelik yaşamadan önce kişilerin kendisine sorması gereken önemli sorulardan birisi ben bu adamı/kadını gerçekten seviyor ve beğeniyor muyum?Bu sorunun cevabı evet ise doğru partneri bulmuşsunuz demektir,hayır ise ilişkiden beklentiniz tam anlamıyla bir noktadan sonra karşılanmamaya başlar.Doğru uyaran dediğimiz nokta ise çiftlerin birbirini fiziksel, ruhsal ve duygusal anlamda uyarabilmesidir.Bu noktada çiftlerin birbirini etkilemesi,bakışlar,fısıltılar,erojen bölgeleri bilip o noktalara dokunmalar çift için çok önemlidir.Doğru uyaran alamayan doğru uyaran veremez bu yüzden partnerinizin etkilendiği noktaları tanıyabilmek,öğrenmekte işin önemli bir kısmıdır. İdeal ortam ve zaman;çiftin baş başa kalması,birbirine zaman ayırabilmesi,bir baskı hissetmeden bu ortamı hazırlayabilmesi ve cinselliği aynı anda istemesi,eşzamanlanabilmesi yine önemli bir taştır. Eğer bu taşlardan birisinde bir problem varsa çiftler cinsel yaşamlarından bekledikleri performansı alamazlar.Cinsellik bir bütündür ve biraz ince düşünülüp hesaplanması gereken bir aktivitedir.Bunların yanı sıra cinsellik belirli bir döngü içerisinde gerçekleşir. Bu döngü ;cinsel istek-uyarılma-plato-orgazm-çözülmedir..Kişinin cinsel isteğinin oluşmasıyla başlar eşlerin birbirine dokunsal,duygusal,işitsel uyaranlar vermesiyle (yani birbirlerini etkilemeleriyle,temas etmeleriyle)devam eder, etkili cinsel uyaranın sürdürülmesiyle ve cinsel gerilimin ve heyacnın artmasıyla birlikte kadın ve erkek plato evresine girer.Bu evrede haz duygusu giderek yükselir ve kişiyi orgazm evresine sürükler.Cinsel zevkin doruğundaki evreye orgazm denir.Bu evrede vajina kasları istemsiz bir şekilde kasılır. Bu kısımda beyin işbirliği ve psikolojik etmenlerin etkisi çok büyüktür.Yüksek orgazmik evreden sonra son evre olan çözülme evresine girilir.İstem dışı bir gevşeme ve rahatlama oluşur vücut fonksiyonları yavaşça eski halini alır.Aynı zamanda rahatlama esnasında kadın yeniden bir cinsel uyaran alırsa başka bir orgazm evresine girme potansiyeline sahiptir.Tüm bunlar yaşanırken beynimizin ve psikolojik etmenlerin etkisi çok önemlidir.Çünkü beynimiz en önemli cinsel organımızdır.

Gelelim Cinsel terapi nedir ve cinsel terapist kimdir sorusunun cevabına:

Cinsel Terapi;bireyin yaşamış olduğu cinsel işlev bozukluklarının ya da cinsel sorunların altında yatan sebep ve etmenleri inceleyen ve buna yönelik çözüm önerileri barındıran yapılandırılmış ve sistematik terapi yöntemidir.Sonuçları kanıtlanmış terapötik teknikler kullanılır.Psikolojik kökenli cinsel işlev bozukluklarının çözümünde çok etkili bir terapi yöntemidir. Cinsel terapist;ruh sağlığı alanında lisans düzeyinde akademik disiplinden geçmiş en az 50 saatlik yapılandırılmış cinsel terapi eğitimi almış aynı zamanda bu alanda vakan gören kişidir.Cinsel terapi maalesef hala bir cinsel problemin çözümünde kişilerin aklına en son gelen veya hiç gelmeyen bir noktadadır.Bunun sebebi kişilerin cinsel problemi kendi içinde çözmeye çalışması,sormaktan,danışmaktan çekinmesi ve eğer bir problem varsa bunu kendi kendine kapatmaya çalışmasından kaynaklanır.Fakat yaşanılan bir problem varsa her şeyin bir çözümü olduğu gibi cinsel işlev bozukluklarının da bir çözümü vardır..Bu çözümü doğru yerlerde aramak problemin ortadan kalkmasına yardımcı olurken,kişinin fazla yıpranmasınında önüne geçer.

Hangi cinsel işlev bozukluklarında cinsel terapi çok etkilidir?

Vajinismus-Prematüre ejakülasyon(erken boşalma)-Erektil disfonksiyon-Disparoni-Cinsel isteksizlik-Orgazm Bozukluklarında kullanılan ve başarı oranı oldukça yüksek olan bozukluklardır.Görülme sıklıklarıda oldukça yüksektir

Kişilerin problemlerinin altında yatan sebepler araştırıldıktan sonra kişilere evlerinde kendi mahremlerinde uygulayacakları birtakım egzersizler verilir bir sonraki seansta bu egzersizler hakkında konuşulur.

Cinsel Terapiye Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Kişiler yaşamak istedikleri cinselliği yaşayamıyorsa,cinsellik keyif aracı olmaktan çıkmışsa ve kişi yeterince tatmin olamıyorsa veya cinsel birliktelik yaşayamıyor ağrı ve kasılma hissediyorsa mutlaka cinsel terapiye başvurulması gerekir.

Cinselliği konuşmak ve yaşamak ayıp,günah değildir.Sadece kiminle ne zaman konuşacağımızı seçmek,doğru zamanda yaşamak önemlidir.

Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum bir sonraki yazımda buluşmak dileğiyle..

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.