Dizilerin çekildikleri yerler! Ev sahipliği yaptığı diziyle özdeşleşmiş yerler

Türkiye’de pek çok dizi hikayeleri kadar çekildikleri mekanlarla da unutulmaz arasına girdi. Çekimlerin gerçekleştiği Anadolu ilçe ve köylerine …

16.03.2021
19
Dizilerin çekildikleri yerler! Ev sahipliği yaptığı diziyle özdeşleşmiş yerler

Türkiye’de pek çok dizi hikayeleri kadar çekildikleri mekanlarla da unutulmaz arasına girdi. Çekimlerin gerçekleştiği Anadolu ilçe ve köylerine büyük bir turizm geliri kazandıran bu dizilerden bahsedilince, çekimlerinin yapıldığı yerler de direkt akla gelir oldu. Peki çekildiği yerlere kendi adını dahi veren, yerli turistin yoğun ilgi gösterdiği yerler nerelerdir ve ev sahibi yapmış olduğu diziler hangileridir?

Türkiye dünya üzerinde dizi pazarından en çok gelir sağlayan ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle Orta Doğu’da büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk dizileri, hikayeleri ve oyuncularıyla bu pazarda geniş bir yer tutuyor. Dizilerin oyuncularına olduğu kadar çekildikleri yerlere de büyük katkıları oluyor. Özellikle İstanbul dışında çekilen diziler için kullanılan yerler, bu sayede büyük bir turizm kaynağı elde ediyorlar. Çoğu yayın hayatını çoktan noktalasa da, çekildikleri yerlere kendi adlarını vermiş durumda. Peki bu diziler ve çekildikleri yerler nerelerdir? Sizler için derledik.

  • Kınalı Kar, Perihan Abla ve Asmalı Konak, çekildikleri yerlerin adlarının değişmesine vesile olmuşlardır.
     
  • Asmalı Konak sonrasında konak temalı diziler sıkça çekilmiştir.
     

EV SAHİPLİĞİ YAPTIĞI DİZİYLE ÖZDEŞLEŞEN YERLER

ASMALI KONAK

Elde ettiği reyting halen kırılamıyor. Tam 2 sezon süren ve başrolü Nurgül Yeşilçay ile Özcan Deniz’e ekstra şöhret kazandıran dizi, çekildiği konağa kendi adını vermiştir. Asmalı Konak, Ürgüp’te yer alan ve bugün otel olarak hizmet veren bir konakta çekilmiştir.

KINALI KAR

Emrah ile Özlem Conker’in başrolü olduğu, türküsüyle bile popüler olan Kınalı Kar, Bursa’nın Cumalıkızık ilçesinde çekilmiş ve çekildiği köye adını vermiştir. Asmalı Konak sonrasında ekrana kilitleyen ikinci konak dizisi olmuştur.

PERİHAN ABLA

Oldukça eski bir dizi olan Perihan Abla, İstanbul’da çekildiği yere adını veren ender dizilerdendir. Çekildiği sokak, Perihan Abla adını almıştır ve İstanbul Kuzguncuk’ta bulunmaktadır. Perran Kutman ve Şevket Altuğ başrolüydü.

AVRUPA YAKASI

Sitcom dizisi olmasına rağmen içerisinde gerçek mekanlar da bulunduran Avrupa Yakası da, kullandığı bu mekanlarla adını özdeşleştiren yapımlardan. Avrupa Yakası’nda kullanılan Sütçüoğlu Apartmanı, İstanbul Şişli’de Halaskargazi’de yer almaktadır ve Sütçüoğlu Apartmanı adıyla anılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.