Evde Tereyağı Yapımı (Kaymakları Atmıyor Topluyoruz Missss)

Evde Tereyağı Yapımı (Kaymakları Atmıyor Topluyoruz Missss) Tarifi İçin Malzemeler Süt kaymağı Evde Tereyağı Yapımı (Kaymakları Atmıyor …

18.02.2021
18
Evde Tereyağı Yapımı (Kaymakları Atmıyor Topluyoruz Missss)

Evde Tereyağı Yapımı (Kaymakları Atmıyor Topluyoruz Missss) Tarifi İçin Malzemeler

 • Süt kaymağı

Evde Tereyağı Yapımı (Kaymakları Atmıyor Topluyoruz Missss) Tarifi Yapılışı

 1. Süt kaymağı, yoğurt kaymağı marketten hazır aldığınız kaymaklı yoğurtların kaynaklarını ne varsa bir kasede derin dondurucuda biriktiriniz.
 2. Şarküteriden aldığımız sütleri kaynatıyoruz bir gece dolapta bekletiyoruz ki kalın kaymak yapsın sonra kaymakları topluyoruz kalan sütü istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz ama ben kaymağını aldıktan sonra tekrar kaynatıp kavanozlara çok sıcakken dolduruyorum kapağını kapatıyorum kapak sıcağıyla vakumlanıyor soğuyunca buzdolabına koyuyorum istediğim zaman açarak kullanıyorum .
 3. 15-20 gün bozulmadan saklanıyor.
 4. Yoğurt ya da süt kaymağı fark etmiyor ikisini bir arada da toplayabilirsiniz ama ben genelde beşer kiloluk süt alıp kaynatıyorum 15 kilo süt kaymağı topladığım zaman tereyağı mı yapıyorum .
 5. 700 gram tereyağı çıkıyor.
 6. Kaymaklarımızı mutlaka derin dondurucuda topluyoruz buzdolabında bozuluyor.
 7. Buzdolabının derin dondurucu bölgesinde biriktirdiğimiz yoğurt ve süt kaymaklarını derin bir kabın içerisine koyuyoruz.
 8. Oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz.
 9. Blenderın hızına ve blenderın gücüne bağlı en az 5 dakika çırpıyoruz içine bir çay bardağı soğuk su döküp, birkaç dakika daha çırpıyoruz.
 10. Sonra bir su bardağı su döküp çırpmaya devam ediyoruz.
 11. Bu arada yağ topaklanmaları oluşmaya başlıyor altta su üste yağ birikimleri oluşuyor.
 12. 20 dakikanın sonunda kaşıkla kabın kenarına doğru yağları toparlıyoruz kalan suyunu ise bir kavanozda topluyoruz atmıyoruz.
 13. Yağı yıkama işlemine geçiyoruz buzdolabından soğuk su kullanırsak yağ daha çabuk sertleşiyor.
 14. Yağın üzerine bir bardak soğuk su döküp kaşıkla ezerek beyaz renkli suyun döküyoruz tekrar su ilavesi yapıyoruz yağı yıkıyoruz su şeffaflaşana kadar bu işleme devam ediyoruz.
 15. Kaşıkla bastırarak yağımızı sudan arındır yiyoruz tamamen su kalmayınca arzuya göre 1 tatlı kaşığı tuz atıp şekil verip temiz bir kaba alıN.
 16. Buzdolabınızın 0 bölümünde 15-20 günde tüketiyoruz afiyet olsun. ❤️

Tereyağı yapımından çıkan ilk suyumuzu atmıyoruz onu kremalı çorbalar da tuzlu hamur işlerinde kurabiyeler de süt ve krema yerine kullanıyoruz kolaylıklar diliyorum afiyet olsun ❤️.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.