Hamilelik, doğum kontrol ve dilaltı ilaçlarına elveda! Hipertansiyon hastalığına dikkat

Prof. Dr. Osman Erk, hipertansiyon hastası kimselerin sağlığı için uzak durması gereken noktalara vurgu yaptı. Erken dönemde en sık …

20.01.2021
18
Hamilelik, doğum kontrol ve dilaltı ilaçlarına elveda! Hipertansiyon hastalığına dikkat

Prof. Dr. Osman Erk, hipertansiyon hastası kimselerin sağlığı için uzak durması gereken noktalara vurgu yaptı.

Erken dönemde en sık karşılaşılan ölüm sebeplerinden biri olarak görülen hipertansiyonun doğru adımlar dahilinde engellenebileceğini söyleyen Prof. Dr. Osman Erk, sağlık açısından önemli olan bazı bilgilendirmelerde bulundu. Kesin olarak şu nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkar diyemeyeceğimiz hipertansiyonun yüzde 5-10 aralığında tiroid hastalıkları, uyku apne sendromu ve hamilelik gibi durumlarla ortaya çıktığı rahatlıkla görülebilmektedir. Böbrek yetersizliği, beyin damar hastalıkları, beyin kanaması ve cinsel yetersizliğe yol açabilen hipertansiyonla ilişkili bir diğer hastalıkta diyabettir. Şeker hastalarının neredeyse yarısına yakını hipertansiyon hastasıdır. A,E,D ve C vitaminleri ile folik asit değerlerinin kan basıncını düzenlemede pozitif etkilerinin olduğu görülmektedir.

Hipertansiyon rahatsızlığına sahip kimselerin muhakkak kilo vermesi tavsiye edilir. Çünkü 1 kg’lık kilo kaybı tansiyonu 1 mmHg kadar düşürecektir. Yemeklerde tuz tüketimi kesinlikle azaltılmalıdır. Doğal besinlerden yana olunmalıdır. Her gün düzenli egzersizler yapılmalıdır. Kalsiyum ve potasyumlu besinler tüketilmelidir.

Haplar yerine; somon ve uskumru gibi balıklar ya da, roka gibi bitkilerin tüketilmesi yararlı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.