Hemoroid belirtileri, teşhisi ve tedavi yöntemleri

Hemoroid Nedir? Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur olarak bilinir. İç ve dış hemoroidler …

24.12.2020
27
Hemoroid belirtileri, teşhisi ve tedavi yöntemleri

Hemoroid Nedir?

Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur olarak bilinir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar.

Hemoroide Neler Neden Olur?

Hemoroid hastalığına yol açan bir çok sebep mevcuttur. Aşağıda en sık görülen sebeplerden bazıları sıralanmıştır.

1) Barsak alışkanlığında değişiklikler ( kabızlık, ishal ),

2) Gebelik ve doğum gibi travmalar,

3) Sedanter yaşam,

4) Bazı spor etkinlikleri ( ata binmek, bisiklet sürmek ),

5) Çeşitli meslek grupları ( şoförler, pilotlar ),

6) Alkol alışkanlığı,

7) Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında asit oluşumu,

8) Kalın barsak kanseri

9) Prostat

10) Karın içi basıncı arttıran diğer sebepler (kabızlık, ıkınma, sürekli ağır yük kaldırmak vb.)

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

1) Kanama ( makattan taze kırmızı renkli kanama ),

2) Ağrı,

3) Makatta ele gelen şişlik,

4) Akıntı, makatta ıslaklık hissi,

5) Kaşıntı

Hemoroid Hastalığında Ayırıcı Tanı gerekli midir?

Hemoroid hastalığında görülen şikayetlerle başvuran hastalarda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz gibi diğer hastalıklar da görülebilir. Bu yüzden ayırıcı tanı önemlidir. Ağrı iç hemoroidlerde çok ender görülen bir bulgudur. Başlangıç döneminde ağrı varsa tromboze hemoroid, perianal abse, anal fissür akla gelmelidir. Ayırıcı tanıda iyi bir anamnez, uygun bir fizik muayene ve gerekirse endoskopi yapmak gerekebilir. Özellikle 40 yaşından sonra başlayan hemoroid hastalığında kalın barsağın kolonoskopi ile incelenmesi iyi olacaktır.

Tanı Nasıl Konulur?

Bu şikayetlerle hekime başvuran hastanın şikayetleri dikkatlice dinlendikten sonra yapılan dikkatli bir muayene genellikle genç hastalarda tanı için yeterlidir. Rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara kalın barsağın endoskopi ile incelenmesi önerilir. Kırk yaş ya da üstü kabızlık şikayeti ile gelen ve yapılan anal muayenesinde hemoroid saptanan tüm hastalarda kolonoskopik tetkik önerilmektedir. Her zaman altta yatan bir kalın barsak tümörü olmadığı ekarte edilmelidir. Hemoroid kalın barsak kanserinin sbebi değildi fakat unutulmamalıdır ki hemoroid tek başına kalın barsak kanserinin belirtisi olabilir.

Hemoroidin Dereceleri Nelerdir?

1. Derece hemoroid: Kanama en önemli şikayettir. Hemoroidler dışardan görülmez, parmak muayenesi ile ele gelebilir yada endoskopi sırasında saptanır.

2. Derece hemoroid: Kanama ve kaşıntı şikayetleri görülür. Ikınma ile anal muayene esnasında saptanır.

3. Derece hemoroid: Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri ile başvurulur. Anal muayenede prolabe yani makatın dışında hemoroid pakeleri görülür. Muayene ile içeriye gönderilebilir.

4. Derece hemoroid: Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri görülür. Muayene ile içeri redükte edilemeyen şişlikler saptanır.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.