Kapalı Maraş nerede? Kapalı Maraş tarihçesi! Kapalı Maraş kısıtlamalar sonrası ziyarete açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 46 yılın ardından geçtiğimiz sene kademeli olarak açılan Kapalı Maraş, Covid – 19 önlemleri kapsamında …

27.02.2021
16
Kapalı Maraş nerede? Kapalı Maraş tarihçesi! Kapalı Maraş kısıtlamalar sonrası ziyarete açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 46 yılın ardından geçtiğimiz sene kademeli olarak açılan Kapalı Maraş, Covid – 19 önlemleri kapsamında kapatılmıştı. Yeniden açılan Kapalı Maraş, turistlerin ilgisi odağı oluyor. Peki Kapalı Maraş’ın tarihçesi nedir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Ocak ayı sonlarında artan Covid-19 vakaları sebebiyle ülke genelince kapanma kararı alınmıştı. Yaşanan düşüşler sonrasında 22 Şubat 2021 tarihinde ‘kademeli açılma’ süreci başladı. Bu kademeli açılma sürecinde açılan yerler arasında, Gazimağusa ilçesinde bulunan ve 8 Ekim 2020 tarihinde kamuya ait bir bölümü açılmış olan Kapalı Maraş da bulunuyor. Hem vatandaşların hem de turistlerin yoğun ilgisini gören Kapalı Maraş, çevre ve peyzaj düzenlemeleriyle görsellik açısından zenginleşmişti.

Çalışmalar sonrasında yeni Kapalı Maraş’a aktivite alanları da eklenmiş durumda:

– Bisiklet yolu

– 8 ayrı noktada kurulan büfeler

KKTC vatandaşları Maraş’ın açılmasından dolayı çok mutlular. KKTC vatandaşlarından olan Halil Zorba adlı vatandaş, Kapalı Maraş’ı gezerken yaşadığı duyguları, ‘Maraş’ın açılmasına çok sevindim. Böyle bir yerin kapalı kalmasını yanlış karşılıyordum. İyi ki de yetkililerimiz burayı açtı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve buradaki yetkililerimize teşekkür ediyorum.’ sözleriyle açıklıyor.

8 Ekim 2020 tarihinden bu yana 111 bin 500 kişi tarafından ziyaret edilen Maraş, ülkeye turizm açısından zenginlik kazandırmış durumda. Hafta sonu oldukça yoğun olan Kapalı Maraş’ın tarihçesi şu şekildedir:

KAPALI MARAŞ TARİHÇESİ

1974 senesi öncesinde Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden olan Maraş, 13 Ağustos 1974 tarihinde sona eren İkinci Kıbrıs Harekâtı sonrasında 1974-1990 yılları arası dönemde doğrudan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir parçası olan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı tarafından idare edildi.

1981 yılında resmen birinci derece askerî yasak bölge ilan edildi. 29 Temmuz 1990 tarihinde ise bölgenin kontrolü KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiş oldu.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.