Kardan adam nasıl yapılır? Kardan adam yaparken dikkat edilmesi gerekenler

İstanbul’da kar yağışının başlamasıyla birlikte kış aylarının en eğlenceli etkinliklerinden birisi de kardan adam yapmaktır. Kar lapa lapa …

18.01.2021
20
Kardan adam nasıl yapılır? Kardan adam yaparken dikkat edilmesi gerekenler

İstanbul’da kar yağışının başlamasıyla birlikte kış aylarının en eğlenceli etkinliklerinden birisi de kardan adam yapmaktır. Kar lapa lapa yağdığı zaman hemen dışarı çıkıp istediğiniz şekillerde kardan adam yapabilirsiniz. Peki kardan değişik boyutlarda evinizi ve bahçenizi süsleyecek kardan adam nasıl yapılır? İşte adım adım kardan adam yapımını sizlere sunuyoruz.

Ülkemizde küresel ısınmadan kaynaklı kar yağışı azalsa da son iki gündür İstanbul’da yağan kar herkesi ve özellikle çocukları çok sevindirdi. Büyük küçük herkesin kar topu oynamak, kardan adam yapmak için dışarı akın etti. Herkesin değişik boyutlarda yaptığı ve hayal gücüne bağlı olarak süslediği kardan adamlar bahçeleri süslerken çocukları da çok mutlu ediyor. Kardan adam, malzemesi kar olan ve şekil olarak ana hatlarıyla insana benzetilen bir tür heykelcik olarak bilinir. Kardan adam yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri kardan taze kardan yapmak olacaktır. Kardan adamı yapmadan önce ellerinizin üşümemesi için su geçirmez eldivenler seçin. Böylece hem elleriniz üşümeyecek hem de kardan adamı sevdiklerinizle birlikte yaparken keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Kardan adam yaparken sırayla yapmanız gerekenleri sıralayalım…

KARDAN ADAM ADIM ADIM YAPIMI

Su geçirmez, sıcak tutan bir eldivenin giydikten sonra bahçenizin ya da balkonunuzun en güzel köşesini seçin. Daha sonra kardan adam yapmak için taze kar sıkıştırılarak bir yığın oluşturun. Bu yaptığınız yığınlardan üç kartopu yapmanız gerekiyor.

Bunların biri büyük, biri orta boy, biri de küçük olacak şekilde yuvarlayın. Kar toplarını istediğiniz boyutlarda yapmak için kar üzerinde kartopunun yuvarlayıp büyütebilirsiniz. Kar topunu oluştururken sıkı yapmaya özen gösterin. Böylece kardan adamınız daha sağlam olur.

3 tane kar topunu yaptıktan sonra en büyüğü altta gelecek şekilde güzel ve sağlam şekilde yerleştirin. 

Bu kartoplarının büyükten küçüğe doğru gitmesi ve en üste baş için koyulacak olan kartopunun ise daha da küçük yapılması gerekir.

Kardan adamın direkt olarak karın yere yığılıp sıkıştırılarak yapılması durumunda ise, gövde istenen yüksekliğe getirildiğinde, uygun boyutta bir baş oluşturularak gövdenin üzerine oturtulur ve kardan adamın yapımı tamamlanmış olur.

Yapılan kardan adam isteğe göre el veya sert bir cisim kullanılarak şekillendirebilirsiniz. Zevkinize göre süsleyebileceğiniz kardan adamın burnuna havuç koyun. Havuç yoksa dal gibi bir malzemeyi kullanabilirsin.

Kardan adamın gözleri içinse zeytin, kömür parçası ya da koyu renkli taşlar kullanarak süsleyebilirsiniz. Ağız için küçük taşlar, bonbon şekerleri, kavisli ince bir dal kullanılabilir.

Kollarını da dallarla yaptıktan sonra, şapka olarak bere veya plastik bir kova kullanabilirsin.

Ayrıca çocukla sulu boyalarını getirerek kardan adamı renklendirip boyayabilir. Ortaya farklı bir kardan adam çıkarmış olur. 

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.