Nizamümülk’ün Sencer sırrı ortaya çıktı mı? Uyanış: Büyük Selçuklu 18. bölüm 1. ön izleme

Sencer’in annesinin ağır yaralandığını duyan saray halkı merak eder. Özellikle Melikşah’ı ayrı bir korku sararken bu durum Zübeyde Hatun’un …

19.01.2021
22
Nizamümülk’ün Sencer sırrı ortaya çıktı mı? Uyanış: Büyük Selçuklu 18. bölüm 1. ön izleme

Sencer’in annesinin ağır yaralandığını duyan saray halkı merak eder. Özellikle Melikşah’ı ayrı bir korku sararken bu durum Zübeyde Hatun’un dikkatini çeker. Bunun üzerine tetkike çıkan Baş ulu Hatun’u öğrenir. Bunu öğrenen Zübeyde Nizamülmülk’ten hesap sorar. Uyanış: Büyük Selçuklu 18. bölüm 1. ön izleme

Saraya nizam için dönen Zübeyde Hatun tüm dengeleri değiştirecek. Melikşah’ın en büyük eşi olan Zübeyde Hatun, Baş Hatun olur. Bu durum Terken Hatun’u tüm kolunu kanadını kırar. Bu sırada ise Elçin Hatun, Anadolu’ya geri döner. Batinilerin kitabının peşinde olan Sencer kitabı Hasan Sabbah’ın elinde yakalar. Hasan Sabbah yolda Marcus tarafından tuzağa çekilen Sencer ve adamlarına yardım eder gibi görülür. Ancak sesli bir şekilde kitabın önemli olduğu mesajını Marcus kitabın önemli olduğunu anlayınca kitabı alıp kaçar. Bunu fark eden Sencer, kitabın peşine düşer. Bu sırada Melik Tapar, Marcus ve adamlarının önünü keser. Tapar’ın yardımı Sencer’i güçlendirir. Bu sırada Marcus , Tapar tarafından yaralanır. Kitabı yakın dostuna veren Marcus, ormandan kaçar. Bu sırada Sencer, Marcus’un yakın dostunun peşine düşerek. Kitabı alır. Marcus en yakın arkadaşının Sencer tarafından öldürüldüğünü duyduğunda intikam ister. Batinilerden yardım alarak düğün toyundaki kafileyi basar. Sencer’in obasındaki düğün kafilesindeki herkesi kılıçtan geçirir. 

 UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU 18. BÖLÜM 1. FRAGMANI 

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU NEREDE ÇEKİLİYOR?

‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ dizisinin çekimleri son sürat devam ediyor. Çekimler için yepyeni bir şehir inşa edildi. Sultan Melikşah’ın hayat hikayesini anlatan diziye 7 bin 500 metrekarelik alanda bir set oluşturuldu. Sadece 1. bölümde 150 kişilik bir teknik ekip, 50 oyuncu, 3 bine yakın figüran çalıştı. Birinci bölümün çekimleri 60 günde tamamlandı. Set içerisine; medrese, kervansaray, saray, Anadolu Selçuklu ve Kınık Obası, Bizans Kalesi ve Şelemzar Şehri kuruldu. Dönemi yansıtan 3 bin aksesuar ile 5 bin parça kostüme yer verildi. At binme, kılıç eğitimi ve aksiyon sahneleri için eğitimleri, Hollywood’da koreografi çalışmaları yapan Nomad Stunts verdi.

TRT 1 tarihi dizilerde kasıp kavurmaya devam ediyor. Bu kez de Türk tarihinin en çok savaşlı yılları olan Selçuklu Devleti’nin kurulma dönemini anlatan Uyanış: Büyük Selçuklu’yu ekranlara getirecek. 28 eylül Pazartesi 20:00 saatinde başlayacak. Selçuklu tarihini anlatacak olan dizide usta oyuncu Mehmet Özgür’den Gürkan Uygun’a kadar birçok isim yer alacak. Önceleri Nizamı Alem ismiyle yayınlanan dizi daha sonra ismini Uyanış: Büyük Selçuklu olarak değiştirildi. Dizi Beykoz’da kurulan özel bir platformda çekiliyor. 

UYANIŞ:BÜYÜK SELÇUKLU’NUN OYUNCULARI KİMLERDİR?

TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan dizi Nizam’ı Alem’de genç oyunculardan Gürkan Uygun, Buğra Gülsoy, Ekin Koç, Hatice Şendil, Leyla Lydia Tuğutlu, Cemal Toktaş, Sevda Erginci, Osman Sonant, Mehmet Özgür ve Ilker Kizmaz  yer alıyor. Genç oyuncular karakterleri için binicilik ve kılıç dersleri alıyor. Dünyaca ünlü eğitmenlerden ders alan oyuncular günde yaklaşık 8 saat çalıştı. Dizinin yapımcılığını Akli Film üstlendi. Senaryosunu ise Diriliş Ertuğrul senaristlerinden Serdar Özönalan yazdı. Dizi de Sultan Melikşah’ı Buğra Gülsoy, Ahmet Sencer karakterini ise Ekin Koç oynayacak. 

NİZAM-I ALEM DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Selçuklu döneminde dağılan ülke ve askeriyeyi düzenlemek için kurulan Nizam-ı Alem dönemine en güçlü isimlerden biri olan Sultan Melikşah öncülük etti. Anadalu’da hakimiyeti düzenlemek için kurulan kuruluş beraberinde büyük bir devlet sorununu da doğurmuştur. Diziyi Kuşlarla Yolculuk ve Hay Sultan dizilerini hazırlayan Akli Film yapacak. Dönem dizilerine ağırlık veren yapım şirketi Usta oyuncu Mehmet Özgür ve Gürkan Uygun’u da diziye dahil etti. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.