Osman Gazi’nin eşi Rabi’a Bala Hatun gerçekte kimdir?

Son dönemde Kuruluş Osman dizisinde yer alan Rabi’a Bala Hatun, özellikle dizinin takipçileri tarafından ‘gerçekte böyle biri var mı’ sorusuyla …

19.01.2021
19
Osman Gazi’nin eşi Rabi’a Bala Hatun gerçekte kimdir?

Son dönemde Kuruluş Osman dizisinde yer alan Rabi’a Bala Hatun, özellikle dizinin takipçileri tarafından ‘gerçekte böyle biri var mı’ sorusuyla sıklıkla aratılıyor. Osman Gazi’nin eşi olan Rabi’a Bala Hatun hakkında merak edilenleri, haberimizde derledik.

Başrolünde Burak Özçivit’in yer aldığı Kuruluş Osman dizisi, yer verdiği karakterlerle de dikkat çekiyor. Dizide Osman Gazi’nin eşi olarak yer alan Rabi’a Bala Hatun da, bu karakterlerden biri oluyor. 23 yaşındaki genç oyuncu Özge Törer tarafından canlandırılan Rabi’a Bala Hatun, gerçekte kim olduğu ve tarihteki yeri merak ediliyor. Hakkında kısıtlı sayıda bilgi bulunan Rabia Bala Hatun’un hayatı hakkında bilinmesi gerekenlere, haberimizde yer verdik.

Rabia Bala Hatun, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Gazi/ I. Osman’ın ikinci eşidir. Osman Gazi’nin ilk eşi, Orhan Gazi’nin de annesi olan Malhun Hatun’dur. Şeyh Edebali’nin kızı olan ve 1250 yılında dünyaya gelen Rabia Bala Hatun, Osman Gazi’nin oğullarından Alaeddin Paşa’nın annesi kabul edilmektedir. 1324 yılında vefat etmiştir.

Rabi’a Bala Hatun’un tasviri şu şekildedir:

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.