Sahte psikologlara dikkat!

Günümüzde halk sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eden sahte psikologlar ya da psikolog gibi hizmet vermeye çalışanlar, yardım ve umut arayan …

24.12.2020
28
Sahte psikologlara dikkat!

Günümüzde halk sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eden sahte psikologlar ya da psikolog gibi hizmet vermeye çalışanlar, yardım ve umut arayan kişiler için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Yaşadığınız psikolojik sorun her ne olursa olsun bir kişiye başvurduğunuzda sizin umudunuzu kullanmaya yönelik kendi çıkarına hizmet eden tutumlar benimseyebilmektedir, zarar görmemek için yardım aldığınız kişinin diplomasına bakmak artık şart olmuştur. Kendini psikolog diye tanıtan kişilerin “psikoloji” lisans diplomasına sahip olması gerekir, bunu sorgulamaktan çekinmeyin, hizmet aldığınız kişilerin psikolojinin alt dalı olan herhangibir programda -örneğin:klinik psikoloji- yüksek lisans yapması onlara sadece akademik bir derece verir, dolayısıyla kendini psikolog diye tanıtan kişinin önce lisans eğitimine bakmak gerekir. Psikolog olmayan kişilerin kendilerini psikolog olarak tanıtıp psikolog hizmeti vermesi hem suçtur hem de bilmedikleri bir işi yaparak halk sağlığını riske atmaktır.

Her hafta muhakkak bir kişi bana başvuruyor, “psikologum bana … bitki çayını önerdi” , “psikologum bana … ilacı önerdi” gibi birçok durumla karşılaşıyorum, bu kişileri sorguladığımda malesef psikolog olmadıklarını görüyorum. Psikolog size bir bitki çayı önermez, ilaç hiç önermez, çünkü yetki alanı değildir, psikolog sizinle aldığı eğitimin konuşma terapisini gerçekleştirebilir ya da psikiyatrist bir doktora yönlendirerek ilaç tedavisi görmenizi sağlayabilir.

Danışanların aldığı hizmetten zarar görmemesi için bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.