Şık sofra sunumları nasıl hazırlanır?

Akşam yemeklerinde şık sofra sunumları hazırlamak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Peki şık sofra sunumları hazırlanır? Masa düzeni …

25.12.2020
27
Şık sofra sunumları nasıl hazırlanır?

Akşam yemeklerinde şık sofra sunumları hazırlamak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Peki şık sofra sunumları hazırlanır? Masa düzeni sunumu nasıl olmalıdır? Aileleriniz için hazırlayacağınız akşam yemekleri için en şık sofra sunumu önerilerini, sizler için derledik.

Ailecek yenecek akşam yemeklerinde, güzel ve şık bir sofra sunumu hazırlamak isteyebilirsiniz. Bunun için de dikkat etmeniz gereken küçük detaylar bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat ettiğinizde, istediğiniz şıklığı kolaylıkla elde edebilirsiniz. Şık bir sofra sunumu hazırlarken öncelikli olarak masa örtüsü ile kullanılacak yemek takım takımlarının uyumuna dikkat edilmelidir. Eğer daha koyu renkli bir yemek takımı kullanıyorsanız açık renkli bir masa örtüsü, tam tersi açık renk bir yemek takımı kullanıyorsanız da çok da koyu olmayan fakat açık rengin bir üstü tonda bir masa üstü kullanmalısınız. Böylelikle rengi dengelemiş olursunuz. Bunu belirledikten sonra, masada kullanılacak olan aksesuarları değerlendirebilirsiniz. Son zamanlarda özellikle Zuhal Topal’la Sofrada gibi yarışma programlarında yarışmacılar, masa sunumlarında aksesuar kullanımına azami önem gösteriyorlar. Birçok kişi bunu gereksiz bulsa da, günümüzde yarışmanın da etkisiyle yemek masalarında aksesuar kullanımına önem veren kişi sayısı oldukça fazla.

Aksesuarlar, bir masaya şıklık katan en önemli parçalardandır. Aksesuar denilince akla direkt masa örtüsü, runner ve çatal-kaşık bıçak takımı ile su bardakları gelmektedir fakat çiçek ve mumluk gibi parçalar da yemek masalarında kullanılan aksesuarlardandır. 

Sofralarınız için kullanabileceğiniz mumluk modellerinden birkaç örnek:

TRENDYOL: 20 TL / 28 TL

ŞIK YEMEK MASASI NASIL HAZIRLANIR?

Sofranızı dekore ederken masanızın şekline göre hareket etmelisiniz. Yuvarlak masaya uygun olmayan bir masa örtüsü ya da yemek takımları, aksesuarlar vs. masanızın kötü dekore edilmesine sebep olur. Bu nedenle masanıza uygun seçimler yapın. 

İkram edeceğiniz her yemek için ayrı bir tabak kullanın. Salatalarınızı küçük kaplara, börekler için ayrı küçük bir kap kullanabilirsiniz. Tavuk, et vb. yemekler için uzun düz tabaklardan kullanın.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.